Prof. Kızılhan

Prof. Kızılhan

Prof. Dr. Dr. Jan İlhan Kızılhan

Prof. Kızılhan uluslararası tanınan bir kültürlerarası psikiyatri ve psikoterapi uzmanıdır. Aynı zamanda göç ve onun sonuçlarından olan travma ve travma sonrası bozukluklar konusu ile yoğun bir şekilde ilgilenmektedir. Villingen-Schwenningen iki programlı yüksekokulunda profesör olarak eğitim vermektedir ve orada Kültürlerarası Sağlık Araştırmaları Enstitüsünü yönetmektedir. Donaueschingen'de Prof. Kızılhan şimdi Vogelsang MEDICLIN kliniğinde kültürlerarası psikosomatik bölümünü yönetmektedir. Doktoralı psikolog, sosyolog, orientalist 20 yıldan uzun bir süredir göçmenlerin yatarak psikosomatik rehabilitasyonu gibi konularda araştırmalar yapmaktadır. Birçok terapi konseptleri geliştirmiştir ve değişik kamu ve sivil toplum kuruluşları için danışman olarak çalışmaktadır. Prof. Kızılhan özellikle Almanya'ya göç etmiş olan göçmenlerin çok özel güvenine sahiptir. Onun özel ilgisi sayesinde Alman doktorların bu özel hasta grubunun sağlığı ile ilgili hassasiyeti giderek artmaktadır. Böylelikle genellikle uzun yıllar boyunca Almanya'da yaşayan insanların kültürel köklerini dikkate alan tedavi imkanları oluşmaktadır. Prof. Kızılhan, hastalarla dil, inanç ve ahlaki değerler üzerinden kurulan köprünün, tedaviye başladıktan sonra ele alınmasının yanlışlığını fark etti. Aslında bu özel arka planı daha önceki aşamalarda dikkate almak gerekir. Çünkü genellikle ruhsal ve psikolojik hastalıkları ve ihtiyaçları ifade edecek doğru kelime anadilde eksiktir. Ancak doktor hastanın tanımlarından çektiği acıları çözebilirse, doğru bir tanı ve uygun bir terapi mümkün olur.

Klinik faaliyetlerinin yanısıra Prof. Kızılhan Baden-Württemberg Eyaletinin Yezidi savaş kurbanlarının kabulüne yönelik özel programını da yönetmektedir. Mahkemeler ve uluslararası organizasyonlar için bilirkişi olarak çalışmaktadır. Baden-Württemberg Bilim Bakanlığı'nın öncülüğünde ve MEDICLIN kliniğinin desteği ile Kızılhan Irak'ta psikiyatri ve psikotravmotoloji için bir enstitü kurmuştur. Orada Almanya, İngiltere ve İsveç'ten uzmanlarla psikoterapistlere eğitim vermektedir. Bunlar geleceğin uzmanları olarak bölgelerinde ağır travma yaşayan insanları tedavi edeceklerdir.

Ödüller

Prof. Dr. Dr. Jan İlhan Kızılhan yaptığı çalışmalar için birçok defa ödüllendirilmiştir:

  • Baden-Württemberg Eyaleti Hizmet Madalyası. 2016, Savaş kurbanlarının hakları için girişimleri için
  • Ramer Award for Courage in the Defense of Democracy, 2017, American Jewish Commitee ( Demokrasiyi savunma cesareti)
  • International Woman's Rights Award, Genf 2016 (Cenevre Uluslararası Kadın Hakları)
  • Razi Price Uluslararası Razi Topluluğu, 2012, İran'da yaptığı kültürlerarası psikiyatri ve psikoterapi çalışmaları için

Jan İlhan Kızılhan 1973 yılında ailesi ile birlikte Almanya'ya gelmiştir. 1988'den 1993'e kadar Bochum Üniversitesinde psikoloji ve sosyoloji eğitimi aldı. Eğitimini 1995'de Washington D.C.'de Georgetown Üniversitesinde sürdürdü. Aynı zamanda araştırmacı ve psikolog olarak ve Los Angeles'de İnsan Hakları Hukuk Projesinde (Human Rights Law Project) yer aldı. 1999 yılında Kızılhan, Konstanz Üniversitesinde psikoloji alanında doktora yaptı. 1999'dan 2015'e kadar Königsfeld Psikosomatik Michael-Balint Kliniğinde yönetici doktor psikolog olarak bölüm başkanlığı ve klinik yöneticiliği yaptı. Aralık 2016'da Prof. Kızılhan Donaueschingen'deki Vogelsang MEDICLIN Kliniğine kültürlerarası psikosomatik bölümü başkanı olarak geçti.

2002 yılında Kızılhan Tübinger Davranış Terapisi Akademisini (TAVT) psikolojik psikoterapist olarak bitirdi. 2006'da Freiburg Üniversitesi Psikoloji Enstitüsü (Rehabilitasyon Psikolojisi) Göçmen ve Rehabilitasyon Çalışma Grubunun yönetimini üstlendi. 2010 yılında Kızılhan İki programlı Villigen-Schwenningen Yüksekokulunda profesör olarak atandı. 2013'ten bu yana orada psikolojik hasta ve bağımlılar ile sosyal çalışma programını yönetiyor. Göttingen Üniversitesinde Doğu Araştırmaları (Orientalistik) konusunda doktora yaptı. Bilimsel çalışmaları çok kapsamlıdır. Eksiksiz bir özeti Villingen-Schwenningen Yüksekokulu web sayfasında bulabilirsiniz.

İletişim

Vogelsang MEDICLIN kliniğine başka sorularınız mı var veya daha fazla bilgi almak mı istiyorsunuz? Hafta içinde 7:30 ve 16:30 saatleri arasında beni arayabilir veya e-posta gönderebilirsiniz.

Mona Kizilhan
Kültürlerarası psikosomatik idari yönetici

07 71 - 85 16 13
mona.kizilhan@mediclin.de

Arzunuz